Sveiki, šiame straipsnyje atskleisime: kodėl lūpos išsausėja greičiau, ką daryti, kad jos liktų sveikos ir išlaikytų drėgmę bei kada reikėtų susirūpinti.
Dėl kokių priežasčių sausėja lūpos?
Raudonojoje lūpų dalyje nėra riebalinių liaukų, todėl jos linkusios greičiau išsausėti.
Įdomu tai, kad lūpose matomos raukšlelės yra tarsi pirštų antspaudas – kiekvieno individualios ir išlieka nepakitusios visą gyvenimą.
Sausos, suskeldėjusios lūpos – turbūt dažniausias nusiskundimas, kuris kamuoja kiekvieną.
Priežasčių yra keletas:
Sausas aplinkos oras
Ultravioletinių saulės spindulių poveikis
Nuolatinis lūpų laižymas
Alerginė arba iritacinė reakcija į lūpų priežiūros priemonėse esančias medžiagas
Per mažas skysčių vartojimas
Nevisavertė mityba. Vitaminų trūkumas gali pasireikšti suskeldėjusiomis, sutrūkinėjusiomis, sausomis lūpomis
Ortodontinių kapų, plokštelių nešiojimas
Čiulptukų naudojimas
Ką reikėtų daryti norint ištisus metus džiaugtis sveikomis, drėgnomis lūpomis?
- Pirmiausia pasirūpinkite, kad jos visada gautų pakankamai drėgmės ir iš priežiūros priemonių, ir iš aplinkos (drėkinant patalpas).
- Vartokite pakankamai skysčių, ypač žiemos laikotarpiu, nes šiuo metų laiku vandens poreikio nejaučiame. Tačiau turėtume nepamiršti, kad jis mums labai reikalingas.
- Lauke pridenkite lūpas šaliku, nes šaltas oras jas dar labiau išsausins.
- NELAIŽYKITE lūpų! Užburtas ratas: kuo lūpų oda sausesnė, tuo labiau norime jas suvilgyti, kuo dažniau tai darome, tuo jos dar labiau išsausėja. Vienintelis išsigelbėjimas – lūpų balzamas.
- Saugokite nuo saulės. Nors daug kalbama apie odos apsaugą nuo saulės, bet retai susimąstome apie tai, kad lūpos taip pat pažeidžiamos ultravioletinių saulės spindulių. Tai dažniausiai sužinome vyresniame amžiuje, pastebėję rudas dėmes arba keistus bėrimus. Vasarą apsauginiai lūpų balzamai būtini ir tam, kad lūpos nenudegtų saulėje. Jau kalbėjome apie tai, kad žiemą per debesis prasiskverbia net 80 proc. ultravioletinių saulės spindulių, o kai lūpos pažeistos, jas šie spinduliai dar labiau neigiamai veikia.
- Pastebėję, kad naudojant tam tikras lūpų priežiūros priemones situacija negerėja arba kaip tik blogėja, pirmiausia keiskite jas, nes šiose priemonėse gali būti lūpas dirginančių medžiagų.
- Nustokite naudoti priemones, kurios sukelia bet kokį diskomforto jausmą (dilgčiojimą, deginimą, perštėjimą), nes tai gali būti ženklas, kad Jums šita priemonė netinka.
- Jei lūpos suskeldėjusios, kol jos sugis, venkite priemonių, kurių sudėtyje yra:
Mentolio
Lanolino
Eukalipto
Kvapiųjų medžiagų: cinamono, mėtos, pipirmėtės, citruso. Jos ypač stipriai gali sudirginti jau ir taip pažeistas lūpas
Oktinoksato ar oksibenzono
Propilgalato
Salicilo rūgšties
Kamparo
Valinės
Geraniolo
- Ieškokite lūpų priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra:
Keramidų
Pantenolio
Dimetikono
Kanapių sėklų aliejaus
Taukmedžio sviesto
Titano oksido ir cinko dioksido (apsaugo nuo UV saulės spindulių)
Vazelino
- Naudokite lūpų balzamus 2–4 kartus per dieną, o nakčiai papildomai – vazelino tepalą, kuris neleis drėgmei išgaruoti.
Norime atkreipti dėmesį, kada lūpų dažai ir kitos lūpų priežiūros priemonės, tokios kaip lūpų balzamai / tepalai, lūpų pieštukai, lūpų blizgesys gali sukelti lūpų uždegimą – cheilitą. Yra daug cheilitų rūšių, tarp jų dažniausi: alerginis, iritacinis, herpes infekcijos sukeltas ir kt.
Lūpų priežiūros produktai pirmauja tarp alergenų, sukeliančių alergines reakcijas.
Dovanodami mergaitėms „žaislines“ makiažo priemones, turbūt niekada nesusimąstome, kokia blogybė jose slepiasi.
Šiose priemonėse kvapiųjų medžiagų, metalų yra kur kas daugiau, nei leistina kosmetikos priemonėse. Todėl su pirmaisiais lūpų dažais gali prasidėti procesai, kurie vėliau pasireikš kaip alerginė reakcija net ir susidūrus su mažiausiais alergenų kiekiais.
Kai kurios lūpų priežiūros priemonėse esančios medžiagos gali sukelti nebūtinai alerginę reakciją, o tiesiog dirginimą (iritaciją). Tai – alyvuogių aliejus, šelakas, cinamonas ir kt.
Skirtumas tas, kad esant alerginei reakcijai, atsisakius priemonių, kurios ją sukelia, lūpų uždegimas baigiasi, o iritacijos atveju, net ir atsisakius ją sukeliančių priemonių, lūpų uždegimas išlieka dėl nuolatinio laižymo, kuris suintensyvėja dėl lūpų sausumo.
Kada reikėtų susirūpinti ir kreiptis į gydytoją dermatovenerologą?
Paprastai, tinkamai prižiūrint lūpas, pakeitus tam tikrus įpročius, lūpų sausumas būna trumpalaikis. Vakare panaudojus tinkamas priežiūros priemones, ryte lūpos nebebus sutrūkinėjusios, suskeldėjusios ar sausos.
Tačiau, jei šie simptomai išlieka, pastebite pleiskanas, kraujavimą, įtrūkimus, lūpų patinimą, tuomet reikėtų susirūpinti ir ieškoti pagalbos.