SAUGUS IR EFEKTYVUS HIPERHIDROZĖS GYDYMAS
Botulino toksinas estetinėje dermatologijoje naudojamas jau daugiau nei 30 metų. Įrodyta, kad padidėjusio prakaitavimo gydymas botulino toksinu yra saugus ir efektyvus metodas. Iki šios nebuvo patvirtintų botulino toksino plitimo už injekcijos vietos atvejų, kai vartojama rekomenduojama dozė.
Paprastai teigiamus pokyčius pacientai pastebi praėjus keturioms penkioms dienoms po injekcijos nuo prakaitavimo procedūros. Prakaitavimas, pritaikius šį gydymą, visiškai išnyksta ir nebepasireiškia iki 1 metų. Gydymo poveikis neišnyksta staiga, o mažėja iš lėto.
PADIDĖJĘS PRAKAITAVIMAS – JAUTRI PROBLEMA
Prakaituoti normalu, jei sportuojate, esate šiltoje aplinkoje, nerimaujate ar patiriate stresą, tačiau padidėjęs prakaitavimas pats tampa išaugusio nerimo priežastimi.
Žmonės, kuriuos vargina padidėjęs parkaitavimas kasdien patiria diskomforto jausmą bei socialinių iššūkių. Ilgainiui ima slėgti darbo ir asmeninių santykių sunkumai, fizinės ir laisvalaikio veiklos apribojimai ar net emocinės bei psichinės sveikatos sutrikimai. Tyrimais nustatyta, kad neigiamas poveikis, kurį sukelia per didelis prakaitavimas, yra panašus (ar net didesnis) į neigiamą poveikį, kurį sukelia psoriazė ir kitos lėtinės odos ligos.
Žmonės, kuriems pasireiškia pėdų hiperhidrozė šią būklę apsibūdina, kaip „maudymąsis batuose“. Negana nemalonaus jausmo, padidėjęs prakaitavimas sukuria šiltą, drėgną aplinką, kuri idealiai tinka įvairių mikroorganizmų dauginimuisi. Dėl to, kad oda tampa maceruota, jos apsauginės savybės sumažėja. Ilgainiui tokia būklė sudaro palankias sąlygas nagų grybelio, bakterinių infekcijų, karpų bei egzemos atsiradimui.
BOTULINO TOKSINO INJEKCIJOS – PATIKIMAS PRAKAITAVIMO GYDYMAS
Botulino injekcijos nuo prakaitavimo – vienas pažangiausių ir efektyviausių šiais laikais naudojamų hiperhidrozės gydymo metodų.
Padidėjęs prakaitavimas atsiranda dėl simpatinių nervų hiperaktyvumo, o injekcijų nuo prakaitavimo metu suleistas botulinas prisijungia prie presinapsinių nervų galūnių ir blokuoja signalą į raumenis ir prakaito liaukas.
Net jei, prakaitavimo gydymo veikimo mechanizmas gali skambėti gana sudėtingai, svarbiausia žinoti, kad botulino toksino injekcijos ilgam laikui Jus išvaduos nuo padidėjusio prakaitavimo sukeliamo diskomforto. Po botulino injekcijos į pažastis procedūros greitai pamiršite nemalonias situacijas, kuomet kasdieną tenka sukti galvą, koks rūbų derinys geriausiai užmaskuotų sudrėkusią pažastų sritį.
PADIDĖJUSIO PRAKAITAVIMO RŪŠYS:
PIRMINIS ŽIDININIS
-
Taip pavadinta dėl to, kad apima ribotą kūno plotą (pažastis, delnus, padus, veidą, galvą).
-
Ši hiperhidrozė pasireiškia dėl per didelio simpatinių nervų aktyvumo.
-
Pirmieji padidėjusio prakaitavimo požymiai pastebimi jau vaikystėje.
-
Miego metu padidėjęs prakaitavimas nepasireiškia.
-
Tai genetinis sutrikimas, kuris yra paveldimas.
ANTRINIS GENERALIZUOTAS
-
Pasireiškia dėl tam tikrų sisteminių ligų* arba vartojamų vaistų.**
-
Antrinė hiperhidrozė paveikia visą kūną.
* Cukrinis diabetas, miokardo infarktas, hipoglikemija, parkinsono liga, skydliaukės ligos, kai kurie onkologiniai susirgimai.
** Antidepresantai, herpes infekcijai gydyti skirti vaistai, astmai gydyti skirti inhaliuojami vaistai, cinkas ir kt.
Hiperhidrozė gali pasireikšti kaip nežymiu odos paviršiaus drėgnumu, taip ir smarkiu prakaito lašėjimu, ir gali labai pabloginti gyvenimo kokybę.
Susiduriantys su padidėjusiu prakaitavimu patiria darbo ir socialinių santykių sunkumus, fizinės ir laisvalaikio veiklos apribojimus, emocinės bei psichinės sveikatos sutrikimus. Tyrimais nustatyta, kad neigiamas poveikis, kurį sukelia per didelis prakaitavimas, yra panašus (ar net didesnis) į neigiamą poveikį, kurį sukelia tokios ligos kaip psoriazė ir kitos lėtinės odos ligos.
Pėdų hiperhidrozė dažnai apibūdinama kaip „maudymasis batuose“. Padidėjęs prakaitavimas sukuria šiltą, drėgną aplinką, kuri idealiai tinka grybelių, virusų ir bakterijų augimui. Dėl to, kad oda tampa maceruota, jos apsauginės savybės sumažėja. Tai lemia nemalonaus kvapo, nagų grybelio, bakterinių infekcijų, karpų ir egzemos atsiradimą. Be to, prakaitas gadina batus.
PRAKAITAVIMO GYDYMAS BOTULINO TOKSINO INJEKCIJOMIS
-
Tai efektyviausias hiperhidrozės gydymo būdas.
-
Food and Drug Administration (FDA) patvirtino šį būdą pažastų hiperhidrozės gydymui.
-
Atlikta nemažai tyrimų, kurie rodo, kad šis gydymas yra veiksmingas kitoms kūno vietoms (delnų, padų srityse, galvos srityje moterims menopauzės metu). Šių sričių gydymas botulino toksino injekcijomis nors ir neaprobuotas, tačiau leidžiamas naudoti („off-label“ treatment).
-
Clostridium botulinum yra anaerobinė bakterija, kuri gamina botulino toksiną.
-
Botulinas prisijungia prie presinapsinių nervų galūnių ir blokuoja signalą į raumenis ir prakaito liaukas.
-
Poveikis yra laikinas dėl proteolitinio toksino inaktyvavimo (toksinas suskaidomas) ir naujų nervų galūnių augimo.
-
Botulinas pradėtas naudoti 1970 metais žvairumui gydyti, tik vėliau jis buvo pradėtas naudoti estetiniais tikslais ir hiperhidrozei gydyti.
-
Jau daugiau nei 30 metų botulino toksinas naudojamas estetinėje dermatologijoje ir hiperhidrozei gydyti.
-
Iki šios nebuvo patvirtinta botulino toksino plitimo už injekcijos vietos, kai vartojama rekomenduojama dozė.
-
Kontraindikacijos gydymui botulino toksinu: amiotrofinė šoninė sklerozė, miastenia gravis, Lambert-Eaton sindromas.
-
Botulinas laikinai blokuoja cheminę medžiagą, kuri stimuliuoja prakaito liaukas. Daugelis pacientų rezultatus pastebi praėjus keturioms – penkioms dienoms po gydymo.
-
Prakaitavimas, pritaikius šį gydymą, visiškai išnyksta ir nebepasireiškia iki 1 metų. Gydymo poveikis neišnyksta staiga, o mažėja iš lėto.
-
Įrodyta, kad padidėjusio prakaitavimo gydymas botulino toksinu yra saugus ir efektyvus.
DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI:
-
Ar pašalinus apgamą jis ataugs?Neataugs, jei pašalinama ir apgamo šaknis. Jei vis dėlto atsitiko taip, kad apgamas ataugo, jis šalinamas pakartotinai.
-
Ar visus apgamus galima šalinti lazeriu?Tikrai ne visus apgamus galima šalinti lazeriu. Didžioji dalis yra tokių, kuriuos galima šalinti tik chirurginiu būdu. Lazeriu šalintini tik tam tikros rūšies apgamai (dermaliniai, papilomatoziniai).
-
Kaip atliekamas šalinimas ir kaip turėčiau elgtis po procedūros?Prieš apgamo šalinimą suleidžiamas nedidelis kiekis nuskausminamojo vaisto, kuris veikia vietiškai, todėl procedūros metu nieko nejausite.
-
Po procedūros paskiriamas antibakterinis tepalas, kurį reikia naudoti savaitę laiko.Du mėnesius po procedūros svarbu vengti ultravioletinių saulės spindulių, rekomenduojama naudoti apsaugą nuo saulės SPF 50. Nekrapštykite apgamo šalinimo vietos, nesistenkite anksčiau pašalinti šašo, dėl to gijimas gali tik pailgėti, jis turi pasišalinti pats.